Partnerid
Juhtpartner
Tallinna Tehnikaülikooli Meresüsteemide Instituut
Tallinna Tehnikaülikooli missioon on Eesti jätkusuutliku arengu toetamine teadusloome ja teaduspõhise kõrghariduse kaudu tehnika-, täppis-, loodus- ja sotsiaalteaduste vallas. Tallinna Tehnikaülikoolil on erinevate piiriüleste Euroopa Liidu rahastatavate teadusprojektide läbiviimisel laialdane kogemus. TTÜ Meresüsteemide Instituut tegeleb alus- ja rakendusuuringutega Läänemere füüsikaliste (eriti hüdrodünaamiliste) ja biogeokeemiliste protsesside süsteemseks tundmaõppimiseks ja modelleerimiseks atmosfääri, maismaa ja inimtegevuse mõjude kontekstis.
Juhtpartnerina vastutab Meresüsteemide Instituut projekti üldise läbiviimise, juhtimise ja administreerimise eest. Meresüsteemide Instituudil on olemas kõik selleks vajalikud teadmised, kvalifitseeritud personal, taristu ning tarkvara. TTÜ vastutab mõõtmiste ja proovide võtmise eest Eesti programmipiirkonnas, analüüsib biogeokeemilisi parameetreid ja teeb laboratoorseid teste ning OA leviku prognoosimise mudeli piiriüleses piirkonnas, et määratleda võimalikud akumulatsioonialad mis on seotud koormustega jõgede ja muude allikate poolt. TTÜ koordineerib projekti ning vastutab aruandluse ja suhtlemise eest programmi sekretariaadiga.
Projekti koordinaator
Dr. Ivan Kuprijanov
ivan.kuprijanov@taltech.ee
Koostööpartnerid
Venemaa Teaduste Akadeemia Uuringute ja Ökoloogilise Kaitse Keskus Peterburis (SRCES RAS)
SRCES RAS teostab alus- ja rakendusuuringuid valdkondades, mis puutuvad kokku keskkonna tervise ja ohutuse tagamisega. Uurimisobjektide hulka kuuluvad biosfääri protsessid, mõjud ja nähtused, tehnosfäär ja sotsiosfäär, mis tagavad loodus- ja majandussüsteemide keskkonnasäästliku jätkusuutliku sotsiaal-majandusliku arengu eri tasanditel. SRCES RAS on varustatud ainulaadsete instrumentide ja kaasaegsete seadmetega, mis on suunatud keemilise reostuse avastamisele ja vahenditele, mis on vajalikud inimtegevusest tingitud Läänemere ökosüsteemile avaldatava surve uuringuteks.
SRCES vastutab proovide võtmise eest Vene programmipiirkonnas ja teostab füüsikalis-keemilisi analüüse ning laborikatseid.
Kontaktisik:
Prof. Sergey Kholodkevich
kholodkevich@mail.ru
Venemaa Teaduste Akadeemia Zooloogia Instituut (ZIN RAS)
ZIN RAS on rahvusvaheliselt tunnustatud teadusasutus, mis tegeleb mitmete teemadega, mis on seotud bioloogilise mitmekesisuse ja bioloogilise mõju uurimisega Läänemeres ja teistes ökosüsteemides. Projektipartnerina on tal pikaajaline kogemus koosluste struktuursetes ja funktsionaalsetes uuringutes ning veeorganismide eksperimentaalses ökofüsioloogias ja ökotoksikoloogias. Partneri meeskonda kuuluvad eksperdid, kes kasutavad keskkonna hindamisel uudseid indikaator- ja biomarkermeetodeid. Praegused lähenemisviisid hõlmavad integreeritud keemilist analüüsi ja biotestimist, ökosüsteemide hindamist ja tervendamismeetodeid.
ZIN vastutab bioloogiliste parameetrite mõõtmise eest Venemaa programmipiirkonnas ja teeb laboratoorseid teste, mille käigus uuritakse setete /vee võimalikku toksilisust erinevatele põhjaloomastiku rühmadele.
Kontaktisik:
Dr. Nadezhda Berezina
nadezhda.berezina@zin.ru
Seotud partner
Soome Keskkonnainstituut (SYKE)
SYKE on nii teadusasutus kui ka keskkonnateadmiste keskus, mis pakub säästvat arengut võimaldavaid teadmisi ja lahendusi. Keskkonnaministeeriumi egiidi all tegutsev SYKE on osa Soome riiklikust keskkonnaametist, mille tegevus hõlmab kõiki elukeskkonna aspekte linnapiirkondadest ja keskkonnapoliitikast kuni laborianalüüsini. Asutusel on märkimisväärne kogemus saasteainete käitlemise, modelleerimise, keemiliste ja ökotoksikoloogiliste uuringute ning keskkonnaohu hindamise alal, mida on rakendatud paljudes rahvusvahelistes, sealhulgas arvukates Läänemere projektides.
SYKE pakub projektis eksperdiabi erinevate biomarkermeetodite rakendamisel. SYKE osaleb ka väli- ja eksperimentaalse töö planeerimisel, andmete analüüsimisel ja tõlgendamisel ning aruandlusel.
Kontaktisik:
Prof. Kari Lehtonen
kari.lehtonen@ymparisto.fi